autogeorgia.com.ua

ПОЛУЧИТЬ КОНСУЛЬТАЦИЮ!

Отправьте нам сообщение

Очікується, що ціни на бензин та дизельне паливо восени продовжать підвищуватись, при цьому тенденція зростання вартості палива збережеться третій місяць поспіль. Хоча початкове зростання цін було насамперед пов’язане з відновленням з 1 липня довоєнних податків на паливо, наразі центральне місце посіли інші фактори, зокрема підвищений попит з боку фермерів та коливання світових цін на нафту.

У липні 2023 року уряд скасував пільгові ставки податку на паливо, що призвело до значного збільшення податку на додану вартість (ПДВ) з 7% до 20% на всі види палива. Крім того, акцизи на бензин та дизельне паливо зросли зі 100 євро до 213,5 євро за 1000 літрів та 139,5 євро за 1000 літрів відповідно. В результаті, з початку липня ціни на паливо на заправках зросли. Так, бензин А-95 на початок вересня подорожчав із 47,47 грн за літр до 52,98 грн за літр, дизельне паливо з 46,25 грн за літр до 52,6 грн за літр, автомобільний газ із 22,98 грн за літр до 23,99 грн.

Проте експерти вважають, що ефект від підвищення податків поступово слабшає. Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів Науково-технічного центру «Психея», пояснює, що початкове зростання цін було викликане, перш за все, поверненням до довоєнного рівня податків і зростанням вартості нафтопродуктів, що імпортуються, викликаним зростанням цін на нафту у світі. Сьогодні найвпливовішими факторами, що впливають на ціни на бензин, є попит з боку фермерів та динаміка світових нафтових цін. На думку Володимира Омельченка, директора енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова, нинішні фактори не такі сильні, як відновлення податків, тому різкі стрибки цін, подібні до липневих, малоймовірні. Якщо ціни справді зростуть, то зростання, як очікується, обмежиться не більш як 1,5-2 гривнями за літр.

Дмитро Леушкін, директор групи компаній ПРАЙМ, також наголошує, що подальше підвищення цін на пальне залежатиме передусім від збереження високих світових цін на нафту. Якщо ціни на нафту залишаться стабільними або зменшаться, очікується, що заправні станції відповідним чином скоригують свої ціни, але цей процес може відставати на два-три тижні. Існує прямий математичний зв’язок між світовими цінами на нафту та вартістю бензину на українських заправках: зміна ціни на нафту на 2 долари за барель призводить до зміни ціни на бензин приблизно на 2 гривні за літр.

Крім того, рішення Нацбанку щодо курсу можуть суттєво вплинути на ситуацію на паливному ринку, проте експерти вважають, що такі дії з боку Нацбанку навряд чи відбудуться у найближчі шість місяців. Варто зазначити, що після відновлення довоєнного оподаткування палива у липні Державна служба статистики України зафіксувала суттєве зростання цін на нафтопродукти, у тому числі зростання цін на бензин А-95 на 7,1%, зростання цін на дизельне паливо на 9,8%, та зростання зрідженого газу для автомобілів на 6,8%.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Прокрутить вверх